Masatomi Ikeda

Shihan Masatomi Ikeda, 7.dan Aikikai, se narodil v Tokiu dne 8. dubna 1940. Aikidó začal Sensei Ikeda cvičit v roce 1958 pod vedením svého učitele, Shihan Hiroshi Tada 9. Dan Aikikai, přímý žák ó-senseie.

V roce 1977 se odstěhoval do Švýcarska, kde začal vyučovat Aikidó v Curychu. Stal se technickým ředitelem Švýcarské Aikikai (ACSA - založené roku 1969), která se stala pod jeho vedením jednou z nejuznávanějších organizací Aikikai v Evropě. V roce 1994 se stal technickým ředitelem České asociace aikido (ČAA - založené roku 1993) a v roce 1996 se stává technickým ředitelem Slovenské Aikikai (SAA - založené v roce 1995). V průběhu devadesátých let spolupracoval s dalšími národními organizacemi Aikikai (stáže, zkoušky) v Jugoslávii, Maďarsku, Polsku a s ruskou skupinou z Moskvy. Od roku 1996 byl společně s Hiroshi Isojamou (9. Dan Aikikai) jedním ze dvou technických poradců světové Aikikai (IAF - International Aikido Federation).

V průběhu roku 2002 Shihan Masatomi Ikeda nečekaně a vážně onemocněl. K lítosti všech svých studentů a organizací, pro které pracoval a rozvíjel aikido i svůj didaktický systém, ze zdravotních důvodů odstoupil k 1. lednu 2003 ze všech funkcí a povinností, které vykonával z pověření Hombu Dojo pro národní organizace aikido ve všech evropských zemích. Většina těchto organizací pokračuje a rozvíjí aikidó za změněných organizačních podmínek, ale stále ve smyslu senseiova odkazu.

Shihan Masatomi Ikeda zemřel 21. června 2021.