Aikido Česká republika

Aikido Česká republika (Aikido Czech Republic) je nepolitická organizace s působností na území České republiky, sdružující kluby zabývající se praktikováním a rozvojem bojového umění aikidó. Založena byla v roce 2022 a uznává pouze Aikidó, které vytvořil zakladatel Moriehi Ueshiba a je šířené prostřednictvím Aikikai Foundation, Aikido World Headquarters se sídlem na 17-18 Wakamatsu-cho, Shinjuku-ku, Tokyo, 162-0056, Japonsko. Aikido ČR respektuje status Mezinárodní federace Aikido (International Aikido Federation, IAF) a Evropské federace Aikido (European Aikido Federation, EAF). Aikido ČR v případě vhodnosti spolupracuje s jinými organizacemi věnujícím se Aikido, ať již v České republice, či v zahraničí.

Účelem Aikido ČR je:

  • Vytvářet podmínky pro cvičení Aikido, zejm. organizovat semináře, letní a zimní školy;
  • Podporovat zakládání a rozvoj nových klubů;
  • Vytvářet podmínky pro cvičení dětí a mladistvých s cílem podpořit jejich zdravý fyzický i psychický rozvoj;
  • Střežit a rozvíjet praxi Aikido v duchu jeho zakladatele, zejména se zaměřením na systém San Shin Kai zahrnujícího výuku Aikido, Hojo (Jo a Bokken) a zdravotního systému Genkikai a Seitai;

Udržovat kvalitní mezinárodní spolupráci, zejména úzké kontakty s Aikikai Foundation a dalšími organizacemi podporujícími výuku a rozvoj Aikido v jiných zemích.