Miroslav Šmíd

6. Dan Aikikai, Shidóin, Dójó-chó v Aikido Ikeda Dojo Beroun.

Miroslav se věnuje cvičení aikidó od roku 1994, kdy začínal v dojo Dr. Václava Kubáta - Aikido Centrum Fudoshin v Praze. Jako člen tohoto dojo později vedl tréninky pro začátečníky i pokročilé. V roce 2000 získává 1. Dan Aikikai a v roce 2002 2. Dan Aikikai. V letech 2000-2002 cvičil Iaido pod vedením Vladimíra Hotovce v Praze. Věnuje se také cvičení HOJO.

V roce 2004 zakládá Miroslav v Berouně dojo Aikido Ikeda Dojo Beroun, ve kterém vede dvakrát týdně tréninky pro děti a dospělé a jednou týdně trénink Sebeobrany. V roce 2006 získává 3. Dan Aikikai a od roku 2008 vede pravidelně tréninky dětí a dospělých také v dojo Aikido Ikeda Dojo Praha. V roce 2010 pak úspěšně skládá zkoušky na 4. Dan Aikikai a stává se členem technické komise SAA. V tom samém roce jsem se zúčastnil Sport Accord World Combat Games v Pekingu jako zástupce SAA. V roce 2015 jsem získal licenci Univerzity Karlovy jako instruktor sebeobrany a trenér II. třídy. V roce  2018 získal 5. Dan Aikikai a od roku 2024 je držitelem 6. Danu Aikikai.

Jeho hlavními hlavními učiteli byli sensei Ikeda Masatomi 7. Dan Aikikai, Shihan a v současné době sensei Michele Quaranta 7. Dan Aikikai, Shihan.

Jeho žena o něm říká: "Je trpělivý učitel. Při vedení tréninků nechá cvičící předvést (i mě), co si pamatujeme a pak nás vede k tomu, abychom si uvědomili, co děláme špatně a jak by to mohlo fungovat lépe. Když si ani pak nevíme rady, ukáže, kde jsou schované údery a pak mi (nám) to konečně dojde :-). Když sám cvičí, září jako sluníčko, aikido ho baví a rád své znalosti předává ostatním. Sám sebe ale nebere moc vážně a nechá nás najít si vlastní cestu, aby technika fungovala všem a ne jen čahounům, jako je on sám."