Richard Wasserbauer

5. Dan Aikikai, Shidóin, Dójó-chó v Aikido pro každého Praha.

Richard se věnuje aikidó od roku 1995, kdy začal cvičit v Praze pod vedením Dr. Václava Kubáta. Kromě cvičení ho aikidó přivedlo ke studiu japanologie na Univerzitě Karlově. Studium jazyka a reálií mu umožnilo uskutečnit opakované pobyty v Japonsku, během nichž cestoval, čerpal zkušenosti a nasával ducha aikidó přímo v zemi původu.

Během roční studijní stáže na univerzitě v Tsukubě mezi roky 2004 a 2005 studoval aikidó pod vedením senseie Nemota, v Honbu dójó pod vedením Shihana Sekiho, účastnil se pravidelně tréninků v Iwamě a u dalších japonských učitelů.

Vyučovat aikidó jako instruktor začal v roce 1999, zkoušku na 1. Dan úspěšně složil v roce 2001. Od roku 2012 je vedoucím Seishinkan dójó Aikido pro každého v Praze. Vede tréninky pro začátečníky a pokročilé, tréninky se zbraněmi, a také regionální stáže a semináře v ČR i zahraničí. Ve svém cvičení snoubí porozumění japonskému duchu a cit pro práci s energií partnera.

Mezi hlavní vzory učitelů, kteří nejvíce ovlivnili jeho cvičení, patří Shihan Masatomi Ikeda, 7. Dan Aikikai, Shihan Michele Quaranta 7. Dan Aikikai, Shihan Christian Tissier, 8. Dan Aikikai, Sensei Hiroki Nemoto, 7. Dan Aikikai a další.

Jako sekretář Aikido ČR má na starosti komunikaci se zastřešující organizací Aikikai Honbu dójó v Tokiu a vede agendu stupňů technické vyspělosti všech členů organizace.